Třeboňští veslaři na OH Helsinky 1952 získali zlatou medaili

Při procházce Třeboni můžete na hrázi rybníky Svět narazit na nenápadnou tabuli. Je umístěna na zdi přístavního domku a nese text:

Letní olympijské hry v Helsinkách na počátku studené války byly pro československou, respektive českou výpravu jedny z nejúspěšnějších v historii. Českoslovenští sportovci vybojovali sedm zlatých medailí, tři stříbrné a stejný počet bronzových.
Celé olympijské hry ale žily ve znamení nevídaného triumfu Emilu Zátopkovi. Českému vytrvalci se podařilo zvítězit v bězích na pět a deset kilometrů i v maratonu. Ten se rozhodl běžet na poslední chvíli a absolvoval ho poprvé v životě. Přesto zvítězil a dokonce stanovil nový olympijský rekord.
Zlatá olympijská medaile pro veslaře z Třeboně

Ve vodních sportech vozili naši reprezentanti olympijské medaile od Her v Berlíně 1936, kde se výrazně prosadili kanoisté. Veslaři si museli na svůj premiérový cenný kov počkat do Helsinek 1952, ovšem hned byl té nejryzejší hodnoty – pro zlato si tehdy dojela čtyřka s kormidelníkem ve složení Karel Mejta, Jiří Havlis, Jan Jindra, Stanislav Lusk a Miroslav Koranda (kormidelník).
Mejta, Havlis, Jindra a Lusk byli Třeboňáci a od roku 1949 začali spolu trénovat na tamním rybníce Svět. Dnes už si těžko někdo dovede představit, v jakých podmínkách se připravovali. Trenažery neexistovaly, a tak tahle skvělá parta trénovala už v pět hodin ráno před odchodem do práce, a pak večer po skončení zaměstnání – v horku, v zimě, vlastně za každého počasí.
Dva měsíce před startem olympiády v Helsinkách ovládli naši reprezentanti olympijskou kvalifikaci a ve stejnou dobu se z jižních Čech přesunuli do veslařského oddílu ATK Praha, kde se jim začal intenzivně věnovat trenér František Barták z Českého veslařského klubu (ČVK) a mimo jiné jim do lodě posadil nového kormidelníka – Miroslava Korandu.
Při odjezdu na Hry ve finské metropoli, kam se československá výprava přesouvala letecky, bylo největším problémem dostat do dějiště olympiády loď. “Do té Dakoty ji těžko dostávali. Muselo se vyndat přední sklo u pilota a zpátky ho zase prostrčit,” přiblížil Jan Jindra.
Na regatě v části Helsinek zvané Meilahti dokázala parta neznámých mladíků porazit daleko slavnější posádky Švýcarska, USA a Velké Británie a získala zlatou olympijskou medaili.
(Zdroj: https://sport.ceskatelevize.cz)

Na Mezinárodní regatě 2008 předávali ceny vítězůmžijící olympionici pan Jindra a pan Havlis.

Related Articles

Odpovědi

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *